Trasy rowerowe. Przemierzanie górskich szlaków na dwóch kółkach daje możliwość pokonywania większych dystansów niż turystyka piesza, niesie ze sobą poczucie przestrzeni i niezależności, podnosi niejednokrotnie poziom adrenaliny oraz przysparza wiele pozytywnych emocji.
Dzięki stale poszerzanej ofercie tras, ścieżek rowerowych, a także Single Tracków Szklarska Poręba pretenduje do miana „Rowerowej Stolicy Polski”.
W 2001 roku został oddany do użytku kompleks pierwszych 12 tras rowerowych wokół Szklarskiej Poręby o łącznej długości 278,3 km. To był początek..., a jak wygląda teraz:
- 19 oznakowanych tras rowerowych,
- 450 km to łączna długość ścieżek dla rowerzystów,
- 8 km to najdłuższy zjazd na trasie,
- 1150 m n.p.m. to najwyższy punkt na trasie,
- 1 do 5 skala trudności tras,
- długość tras od 8 do 50 km.
W 2019 r. oddano do użytku Single Track Szklarska(najbliższy od naszych apartamentów punkt dostępu do trasy znajduje się tuż przed Zakrętem Śmierci) Długość całości to prawie 22 km.Trasa jest łatwa ma postać pętli, zawiera aż 11 sekcji tzw. "singlów"(tras jednokierunkowych) wiedzie aż do Jakuszyc, później przebiega obok kopalni kwarcu Stanisław, dalej w kierunku Wysokiego Kamienia , następnie w okolice Zakrętu Śmierci. Trasa nadaje się nawet do pokonania z dziećmi, można pokonać np połowę trasy do Jakuszyc i wrócić koleją Izerską do Szklarskiej Poręby.
"Single", na które warto się wybrać to Singltreki pod Smrkem w okolicach Świeradowa Zdroju połączone z trasami po stronie czeskiej więcej o "singlach" w Świeradowie Zdroju i po stronie czeskiej na:
To jeszcze nie wszystko, następne wspaniałe "Single" znajdują się w okolicach Piechowic, Michałowic oraz Przesieki- to słynne PASMO ROWEROWE OLBRZYMY.
Wyróżniamy tutaj pętlę Piechowice (część zachodnią) ok. 19,5 km z takimi sekcjami jak: Rokitnik, Leszy, Skarbek, Zmora i Doppler, trasa zwłaszcza odcinki Zmora oraz część Dopllera bardzo wymagająca technicznie, nie polecam dla osób które dopiero zaczynają przygodę z singlami, są bowiem odcinki na skałach na których lepiej przeprowadzić rower nie ryzykując upadku.
Druga część Olbrzymów to Pętla Przesieka (część wschodnia) - trasa między Przesieką, Zachełmiem i Borowicami (długość trasy - 23,5 km) z takimi trasami jak: Błotnik, Poświt, Czart, Utopiec, Skrzat, Licho. Pętla zdecydowanie łatwiejsza od części zachodniej Olbrzymów, szczególnie odcinki Błotnik i Skrzat nadają się do rodzinnego "rowerowania".
Trzecia część Olbrzymów to Pętle Szlakowo - Szutrowe - trasy pomiędzy dwiema pętlami głównymi, skierowane są do rowerzystów "jeszcze" bardziej rekreacyjnych (długość 18,5 km) z takim trasami jak: Perun, Borowy, Jaga.